رفتن به نوشته‌ها

نگاهی به کتاب Economics in the Time of COVID-19

کتاب Economics in the Time of COVID-19 (اقتصاد در زمان کووید ۱۹) با مشارکت تعدادی از اقتصاددان‌های مطرح بین‌المللی در مدت کوتاه یک هفته نوشته شده و توسط Centre for Economic Policy Research (CEPR) تدوین شده است، در این کتاب به سوال‌های کلیدی اقتصادی زیر پرداخته شده است:

  • چگونه و چقدر سریع امکان گسترش آسیب‌های اقتصادی وجود دارد؟
  • اوضاع چقدر وخیم می‌شود؟ و این اوضاع چقدر طول می‌کشد؟
  • مکانیسم‌های همه‌گیری شرایط اقتصادی چیست؟ و مهمتر از همه، دولت‌ها در مورد آن چه کاری می‌توانند انجام دهند؟

کتاب شامل ۱۴ فصل و ۱۲۳ صفحه می‌باشد، هر فصل توسط چند نویسنده نوشته شده و از این جهت قابل توجه می‌باشد. کتاب ضمن اشاره به اپیدمی‌های گذشته به تحلیل وضعیت موجود از جنبه‌های مختلف و تاثیر آن بر اقتصاد جهان پرداخته‌ است که می‌تواند بینش خوبی را به افراد، به‌خصوص تصمیم‌گیران دولت‌ها بدهد.

از جمله مواردی که در این کتاب به آن پرداخته شده است، توجه به جنبه‌های مثبتی است که این اپیدمی می‌تواند داشته باشد.

یکی از پاراگراف‌های کتاب را با هم مرور می‌کنیم:

  چگونه می‌توان درباره این تهدید بزرگ، مثبت فکر کرد؟ این بیماری همه‌گیر مانند یک تست به نظر می‌رسد، که عملکرد دولت‌ها به طور گسترده توسط آن سنجیده می‌شود، مشاهده اینکه چگونه دولت‌ها نسبت به این تهدید واکنش نشان می‌دهند، جالب است. حتی اگر اپیدمی به زودی از بین برود، باز هم نتیجه می‌تواند قابل توجه باشد.

این کتاب با همکاری معاونت آموزشی وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی، مرکز تحقیقات آینده‌نگری و نوآوری سلامت، پژوهشکده آینده‌نگری و سلامت به همت گروهی از افراد ترجمه و خلاصه شده است.

منبع عکس: ایرنا

منتشر شده در اقتصادکتاب‌هاکرونا