رفتن به نوشته‌ها

توصیه‌های OECD (سازمان توسعه و همکاری‌های اقتصادی) در خصوص اثرات اقتصادی ویروس کرونا

Last updated on 05 می 2020

با توجه به پیش‌بینی‌های جدید سازمان توسعه و همکاری‌های اقتصادی (OECD) اقدامات بازدارنده سختگیرانه‌ای که برای کندکردن گسترش ویروس کرونا مورد نیاز است به طور قابل ملاحظه‌ای تولید ناخالص داخلیِ اقتصادهای بزرگ را در کوتاه‌مدت کاهش خواهد داد.

بر اساس جدیدترین تخمین‌های سازمان توسعه و همکاری‌های اقتصادی، تعطیلی کسب‌وکارها به طور مستقیم، بر بخش‌هایی که یک سوم از تولید ناخالص داخلی اقتصادهای بزرگ را تشکیل می‌دهند، تاثیر گذاشته است.

هر ماه تعطیلی کسب‌وکارها، زیانی معادل ۲ واحد درصد کاهش در رشد تولید ناخالص داخلی اقتصادهای بزرگ به همراه دارد. بخش گردشگری به تنهایی ۷۰٪ کاهش فعالیت را تجربه کرده است.

دبیر کل (OECD) در اجلاس مجازی کشورهای G20 برای مصون‌سازی اقتصادها در برابر این ویروس ، اقدامات عاجل زیر را به سران این گروه توصیه کرده است:

  • سرمایه‌گذاری مجدد در سیستم‌های بهداشتی و اپیدمیولوژیک
  • به کار بستن همه اهرم‌های کلان اقتصادی: سیاست‌های پولی، مالی-بودجه‌ای و ساختاری
  • برداشتن محدودیت‌های تجاری موجود در زمینه تجهیزات پزشکی مورد نیاز
  • حمایت از کشورهای آسیب‌پذیر در حال توسعه و کم درآمد
  • به اشتراک گذاشتن و اجرای بهترین روش‌های حمایتی در قبال کارگران و سایر افراد اعم از شاغل و بیکار به ویژه آسیب‌پذیرترین افراد
  • حفظ کسب‌وکارها به‌ویژه بنگاه‌های کوچک و متوسط از طریق ارائه بسته‌های حمایتی ویژه به بخش‌هایی که بیشترین آسیب را از این بحران دیده‌اند، از جمله گردشگری

OECD خواستار تلاش گسترده و همکاری بین‌المللی کشورها برای تأمین منابع لازم برای مقابله با فوریت‌های  بهداشت عمومی در راستای مقابله با شوک‌های اقتصادی ویروس کرونا و ایجاد راهی برای احیای اقتصادهاست و توصیه‌های ۴ گانه‌ای در این زمینه داشته است که در مقاله‌ای که توسط مرکز پژوهش‌های اتاق ایران به فارسی ترجمه شده‌است می ‌توانید آن‌ها را مطالعه کنید.

منبع عکس: Freepik

منتشر شده در اقتصادکروناکسب‌وکارها