رفتن به نوشته‌ها

تأثیر شیوع ویروس کرونا بر کسب‌وکارهای فناوری اطلاعات در کشور

Last updated on 26 سپتامبر 2020

بحران کرونا به شکل‌های مختلف، بر روی کسب‌وکارها تاثیر گذاشته است، میزان این تاثیر با توجه به ماهیت کسب‌وکار و زیرساخت‌های آن و حتی تاب‌آوری کسب‌وکار می‌تواند متفاوت باشد. برخی کسب‌وکارها به دلیل سنتی بودن و نیاز به حضور افراد در محل کار دچار آسیب شده‌اند بسیاری نیز به دلیل از دست دادن مشتریان و کاهش تقاضا آسیب دیده‌اند.

سازمان فناوری اطلاعات ایران در یک گزارش تحلیلی جامع به تأثیر شیوع ویروس کرونا بر کسب‌وکارهای فناوری اطلاعات در کشور می‌پردازد.

این گزارش، جمع‌بندی نظرات صاحبان صنایع به همراه نتایج پیمایش تأثیر کرونا بر شرکت‌های نوپا (نوآفرین) می‌باشد.

این گزارش شامل دو بخش است:

بخش اول

این بخش برگرفته از نظرات و دیدگاه‌های تعدادی از فعالان اقتصادی و صاحبان کسب‌وکارهای آنلاین و مجازی و نیز، برخی تحلیل‌گران این حوزه است که در روزهای اخیر، در مهم‌ترین سایت‌های خبری و تحلیلی این حوزه منتشر شده است؛ منابع اصلی در این بخش، سایت (techsara) فارسی و سایت نشریه تخصصی پیوست (peivast.com) بوده است.

بخش دوم

بخش دوم، آمارها و تحلیل نتایج به‌دست‌آمده از یک پیمایش است که در گفتگوی تلفنی با مدیران حدود ۱۰۰ شرکت نوپای فناوری اطلاعات کشور، از میان ۲۰۰۰ شرکت که در سامانه نوآفرین (irannoafarin.ir) ثبت‌نام کرده‌اند، انجام شده است.

در این گزارش آمده است:

بیشترین تأثیر ویروس کرونا بر استارتاپ‌های ایرانی در صنعت فروش آنلاین خدمات گردشگری اتفاق افتاده است. استارتاپ‌های «علی بابا» و «فلایتیو» که بیشترین سهم از فروش بلیط‌های هوایی را دارند،  به ترتیب ۸۰ درصد و ۷۵ درصد کاهش در میزان کل فروش را تجربه کردند. این اتفاق به تعدیل نیرو در دو استارتاپ علی‌بابا و الی‌گشت منجر شد. در حوزه اجاره اقامتگاه‌های گردشگری نیز، استارتاپ «شب» از کاهش 70 درصد رزرو اقامتگاه‌های گردشگری خبر داده است.

 

 

منبع عکس: freepik

منتشر شده در اقتصادکروناکسب‌وکارهاگزارش‌های داده محور